Home » System Zarządzania Jakością w motoryzacji według normy ISO/TS 16949

System Zarządzania Jakością w motoryzacji według normy ISO/TS 16949

Norma ISO/TS 16949 określa ramy systemu jakości w branży motoryzacyjnej we wszystkich obszarach związanych z zapewnieniem jakości i powtarzalności wyrobów lub usług czyli m.in. planowanie jakości, dokumentacja techniczna i systemowa, audyty, analiza systemów pomiarowych, zakupy a także badanie wyrobu niezgodnego. Ma on zastosowanie w każdej działalności związanej z produktami branży motoryzacyjnej czyli w projektowaniu, produkcji, montażu a także w serwisie. Norma ISO/TS 16949 stanowi rozszerzenie normy ISO 9001: 2008 – oprócz ogólnych wymagań zapewnienia jakości zawiera elementy dotyczące wyłącznie przemysłu samochodowego.

Nad wdrożeniem ISO/TS 16949 powinny się zastanowić organizacje przemysłu motoryzacyjnego, funkcjonujące na poziomie produkcyjnym, działające w łańcuchu dostaw bądź zajmujące się procesami wykończeniowymi.

Norma ISO/ TS 16949 została opracowana przez Międzynarodowy Zespół Operacyjny dla Przemysłu Motoryzacyjnego (IATF) we współpracy z Międzynarodową Organizacją Normalizacyjną (ISO), ujednolicając amerykańskie (QS-9000), niemieckie (VDA 6.1), francuskie (EAQF) i włoskie (AVSQ) systemy jakości w branży motoryzacyjnej i w związku z tym posiadanie certyfikatu tego Systemu Zarządzania Jakością jest respektowane na całym świecie. Nie jest w prawdzie obligatoryjny, ale jest praktycznie niezbędny w organizacjach, które chcą współpracować z renomowanymi firmami z sektora motoryzacji, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Wdrożenie systemu ISO/TS 16949 przynosi przedsiębiorstwu szereg korzyści:

  • zwiększenie efektywności procesów,
  • zapewnienie wysokiej jakości wyrobów, a tym samym zwiększenie satysfakcji klientów,
  • zmniejszenie ilości reklamacji,
  • podniesienie renomy przez posiadanie certyfikatu zgodnego z międzynarodowymi normami.

WAŻNE!

Nowy standard IATF 16949:2016, opublikowany w październiku 2016, zastąpi obowiązujący do tej pory standard ISO/TS 16949:2009. Zmiany standardu odnoszą się do najnowszej wersji normy ISO 9001:2015. Zgodnie z tym standardem po 1 października 2017 nie będzie możliwości otrzymania certyfikatu na podstawie ISO/TS 16949:2009.

Szczegółowe informacje o naszych usługach wdrożeniowych znajdziesz tutaj.

Jeżeli są Państwo zainteresowani profesjonalnym wdrożeniem i późniejszą certyfikacją Systemu Zarządzania Jakością w motoryzacji, prosimy o kontakt telefoniczny: tel. 12 346 54 73, kom. 509 628 232 lub wypełnienie formularza kontaktowego.

Wybrane organizacje, w których Firma QConsultant wdrożyła System Zarządzania Jakością w motoryzacji:

  • TRI-PACK Sp. z o.o.
  • E.A.MATTES-POLSKA Sp. z o.o.

Pełna lista klientów dostępna jest tutaj.